PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=682011}
6,7 98 047
ocen
6,7 10 1 98047
5,4 14
ocen krytyków
Kamienie na szaniec
powrót do forum filmu Kamienie na szaniec

"Nowy film pt. „Kamienie na szaniec” niszczy wizerunek bohaterskich patriotów z harcerskiego batalionu „Zośka”, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim.

...

Jako młody chłopiec z pasją czytałem książki o bohaterskich czynach młodych harcerzy w czasie niemieckiej okupacji i przeżywałem z tego powodu silne emocje. Te książki we wczesnych latach po wojnie kształtowały mój patriotyzm i w czasie sowieckiej dominacji przypominały tradycje narodowego oporu, czego niestety nie można powiedzieć o filmie „Kamienie na Szaniec”. Wręcz przeciwnie, po jego obejrzeniu odniosłem wrażenie, że jest to propagandowy śmieć, zrobiony tylko po to, aby obrzydzić młodym ludziom patriotyzm i chęć do jakiejkowiek walki o wolność. Prawdziwym problemem tej filmowej adaptacji książki A. Kamińskiego jest przedstawienie bohaterów jako pustych i niezbyt rozgarniętych kolesi, nie mających nic wspólnego ze strategicznym działaniem.

...

Zupełnie niepotrzebne są w tym filmie sceny seksualne, które rażą prostackim podejściem do tematu bez zbudowania emocjonalnej atmosfery. Uwłacza to godności młodych kobiet z „Szarych Szeregów”, które są sprowadzone do poziomu zwierząt.

---

Film „Kamienie na Szaniec” jest jaskrawym przykładem dołującego nas Polaków, wszechobecnego w mediach antypolonizmu, którego celem jest zniszczenie naszego patriotyzmu przez niszczenie bohaterów naszej historii. Tacy reżyserzy filmowi jak Wajda, Holland, Bugajski, czy teraz Gliński stali się sługami medialnej grupy władzy, która nami gardzi i nas nienawidzi. W tym samym czasie odsuwa się od produkcji filmów takich doświadczonych reżyserów jak niedawno zmarły Bohdan Poręba, który ze względu na udokumentowany patriotyzm nie mógł być nawet pochowany na cmentarzu na warszawskich Powązkach."

Stan Tymiński

http://rzeczpospolita.neon24.pl/post/107932,kamienie-na-szaniec-to-podly-film

gagugaenator

"Film „Kamienie na Szaniec” jest jaskrawym przykładem dołującego nas Polaków, wszechobecnego w mediach antypolonizmu, którego celem jest zniszczenie naszego patriotyzmu przez niszczenie bohaterów naszej historii."
bohaterzy też byli ludźmi, mieli swoje życie, emocje, uczucia, świat nie jest biało-czarny - towarzyszył im strach, lęk, mogli mieć wątpliwości, mogli się zastanawiać, czy to co robią ma sens. tak naprawdę nie znamy wszystkich myśli, jakie mieli w głowach. byli młodzi, mieli całe życie przed sobą, skąd wiemy, czy nie wahali się jak postąpić? wojna to świat, który rządzi się innymi prawami i cieszmy się, że nie musimy stawać przed takimi decyzjami.
byli bohaterami, ale też zwykłymi młodzieńcami, którzy mieli prawo się zakochać, w końcu młodość wiąże się z poznawaniem uroków życia. prostackie podejście do tematu? bez przesady.
fakt, że Alek (chociaż wielkiej roli w filmie nie odegrał), Rudy i Zośka ukazani zostali jako nieco infantylni, naiwni, w rzeczywistości zapewne bardziej trzymali głowę na karku - ale sami aktorzy występujący w filmie powiedzieli, iż chcieli grane przez nich postacie "odpomniczyć" - pokazać, że mieli oni swoje słabości.

ocenił(a) film na 7
gagugaenator

Harcerze z Szarych Szeregów nie robili kupy i spali z rączkami na kołdrze.

gagugaenator

Zgadzam się. Nic dodać, nic ująć.

gagugaenator

Wow, ale prawicowy bełkot... Dopiero takie wypowiedzi odrzucają od pojęcia "patriotyzmu". Brzydzę się takim podejściem do sprawy. Nie wiem czy pan stan Tymiński zauważył, że nie musimy już walczyć o wolność, a dla Polski działa się inaczej, niż z bronią w ręku;)

ocenił(a) film na 7
gagugaenator

Cóż ja z tego "patriotycznego" filmu o Alku,Zośce i Rudym,zapamiętałam rozhisteryzowane dziewczyny bohaterów,gołe cycki jak i sceny seksualne,które według mnie nie pasują do lat 40,bardzo różnimy się od przed wojennej polskiej młodzieży z podejściem do spraw seksu,ale pomijając,zabrakło też Alka,nawet bardzo,bo książka wyraźnie opowiada o trójce przyjaciół,dla mnie dobry,ale drugi raz bym nie obejrzała.

ocenił(a) film na 7
Regina_16

"Golych cyckow" nie bylo w ogole. Chyba, ze chodzi ci o nagi tors Zoski. Nie jest to z pewnoscia doslowne odzwierciedlenie ksiazki, ale jest to ciekawe spojrzenie rezysera. Mnie nic tu nie zbulwersowalo. Ksiazke znam i czytalam wiele razy, film "Akcja pod Arsenalem" tez dobrze znam. Nie zapominajmy tez, ze sama ksiazka zostala napisana przez organizatora i szefa Komisji Propagandy AK.

ocenił(a) film na 7
Regina_16

Czytam i musze przyznac, ze naprawde malo zapamietalas. Ja, z tych samych chyba scen, wyciagnelam zupelnie inne wnioski.

gagugaenator

Bzdury Panie piszesz. Wy Katosekciarze lubicie mitologizować bohaterów. Jakby byli nadludźmi. Nie przeklinali, nie pluli, nie mieli kosmatych myśli i nie robili kupy. Antypolski jesteś Panie Ty wraz se swoimi archaicznymi pogladami.

ocenił(a) film na 7
nowy81

Rowniez sie nie zgadzam, ale dlaczego od razu "Katosekciarze"?

nowy81

śmieszą mnie nowi polacy używający okresleń katoseckiarze, katoland i w ogóle jeżdzący po wierze katolickiej, takie cebulaki myślą że są mądrzejsi, lepsi, co za żenada

nowy81

Jawohl, Mein Führer!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones